Dom spokojnej starości – czy zawsze przymus?

Dom starości kojarzy się z samotnością, zniedołężnieniem, odrzuceniem społecznym. Tymczasem nie zawsze tak jest – są owszem domy, których działalność opłacana jest z pieniędzy państwowych i trafiają do nich osoby, którymi nie ma kto się zająć, ale i placówki prywatne, w których często same osoby starsze pragną zamieszkać.

Realia – rodzaje domów spokojnej starości

Dom starców oferowany przez państwo przysługuje osobie, która musi zostać objęta opieką całodobową, ponieważ jej wiek, choroba lub niepełnosprawność nie pozwalają na samodzielne życie. Wniosek o umieszczenie w takim domu może złożyć osoba starsza we własnym imieniu lub za nią inna osoba. Oczywiście sytuacja życiowa jest za każdym razem weryfikowana. W takim przypadku mieszkaniec domu płaci maksymalnie 70 % swoich dochodów (emerytury), pozostałe 30 % może zatrzymać na własne wydatki. Bywa jednak i tak, że miesięczne środki emeryta, które otrzymuje nie starczają na jego utrzymanie w takim domu, dlatego różnicę pokrywa gmina, w której mieszka.

Dom spokojnej starości może być również w formie prywatnej placówki. Tutaj pobytu nie sfinansuje gmina, a jego miesięczny koszt oscyluje w granicach 3000 – 4500 zł (i więcej). Zależy on między innymi od lokalizacji, rodzaju pokoju (1-, 2-, 3-osobowy) i panujących warunków. Dom starości w takim wydaniu często finansuje bardziej zamożna rodzina, czasem np. dzieci składają się  na miesięczne utrzymanie rodzica. Z reguły jednak w takim domu standard wykończenia wnętrz jest wysoki, a i opieka na innym poziomie. Można też liczyć na szereg innych usług, jak zajęcia rehabilitacyjne, różnego rodzaju terapie zajęciowe, np. muzykoterapia, warsztaty ogrodnicze itp. Szczególną uwagę przywiązuje się tutaj do aktywizacji ruchowej. W najbardziej ekskluzywnych obiektach czasem jest też sala kinowa, galeria sztuki, czy kaplica.

Dlaczego osoba starsza czasem sama chce zamieszkać w takim domu?

Oczywiście są rodziny, dla których osoba starsza to niestety balast, którego chcą się pozbyć i to one wnioskują o dom starości.

Często jednak sam senior ubiega się o mieszkanie w takim domu (w zależności od możliwości – państwowym lub prywatnym), gdyż nie musi wówczas troszczyć się o załatwianie codziennych sprawunków, ma opiekę medyczną, pomoc pielęgniarską. Zwłaszcza w prywatnych domach są często bardziej luksusowe warunki niż miałoby się w domu, do tego pyszne posiłki i pomoc opiekunów.

Co jeszcze niezwykle ważne, dom spokojnej starości, to również inni seniorzy, tutaj zawiązują się przyjaźnie, a nawet czasem można znaleźć spóźnioną drugą połówkę. W każdym razie obecność innych osób w podobnym wieku sprawia, że starsi ludzie nie czują się samotni. To właśnie samotność jest często największą bolączką starszych osób, a w takim miejscu odzyskują niekiedy radość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + 17 =